26-30 ноября 2012 | 26-30 November 2012
Пароль:
Забыли свой пароль?
Главная страница Карта сайта
  О конференции | About the conference       Программа | Programme       Место проведения | Travel & Accomodation       Трансляция | Watch on-line       Контакты | Contacts

Северный (Арктический) федеральный университет (САФУ) 26-30 ноября 2012 года проводит конференцию «Сотрудничество в Баренцевом Евро-Арктическом регионе в сфере образования и науки как источник регионального развития».

11 января 1993 в городе Киркенес, Норвегия, состоялась конференция по вопросам сотрудничества в Баренцевом Евро-Арктическом регионе. По итогам конференции была подписана Киркенесская декларация, которая придала политический импульс интенсивному и плодотворному сотрудничеству последующих двадцати лет. Университеты Норвегии, Финляндии, Швеции и России принимали активное участие в процессе выстраивания сотрудничества через границы.

Северный (Арктический) федеральный университет (САФУ), являясь одним из ведущих образовательных и научных учреждений Севера России, аккумулировал уникальный опыт в сфере Баренцева сотрудничества. Международная конференция «Сотрудничество в Баренцевом Евро-Арктическом регионе в сфере образования и науки как источник регионального развития», организуемая в рамках со-председательства университетов-побратимов САФУ и Университета Тромсе в Рабочей группе БЕАР по образованию и науке (JWGER BEAC), призвана стать площадкой для обсуждения нового этапа в развитии Баренцева партнерства.

Northern (Arctic) Federal University (NArFU) on the 26-30 November, 2012 helds ab international conference "Cooperation in the Barents Euro-Arctic Region in the field of education and research as a resource for regional development".

The conference provides an international forum for debate and analysis of a variety of issues related to past, present and future of the university/ academic cooperation and its significance for the Barents Euro-Arctic region development. Russian and foreign scholars, students, politicians, business and industry representatives will discuss and analyze the 20 years’ history of the BEAR cooperation (experiences, success stories and challenges) as well as develop a vision of the future cooperation (new forms and formats of participation, actors, agenda).

On 11th January 1993 the first conference on the Barents Euro-Arctic region cooperation took place in Kirkenes, Norway. The Kirkenes Declaration that gave political impetus to the intensive and fruitful collaboration for the next twenty years came as a major result of the conference. Universities of Finland, Norway, Sweden and Russia have been actively involved in the process of building cooperation across borders. NArFU, being one of the leading educational and scientific institutions of the Russian North, has accumulated a unique experience in the area of the Barents cooperation. The International Conference “Cooperation in the Barents Euro-Arctic Region in the field of education and research as a resource for regional development”, organized under the co-chairmanship of twin-universities NArFU and the University of Tromsø in the BEAR Working Group on Education and Science (JWGER BEAC), aims to become a platform to discuss a new stage in the development of the Barents partnership.

Партнеры конференции | Partners of the conference

Alma mater (Вестник высшей школы)   Association of Polar Early Career Scientists   BarentsObserver

The Norwegian Barents Secretariat   Арктические ведомости   Газета «Архангельск»

Газета научного сообщества «Поиск»   Городская газета «Архангельск — город воинской славы»   Журнал "Ректор ВУЗа"